Müftü Mah. Devrim Blv. Direkçi İş Hanı

No: 21/1 Kdz. Ereğli/ZONGULDAK

0 (372) 312 07 74

0 (533) 647 31 32

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 09:00 - 18:00

Müftü Mah. Devrim Blv. Direkçi İş Hanı

No: 21/1 Kdz. Ereğli/ZONGULDAK

0 (372) 312 07 74

0 (533) 647 31 32

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 09:00 - 18:00

İmplant Tedavisi

implant-tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant; kuron, köprü, hareketli diş protezleri, yüz protezleri gibi yapay organları desteklemek için veya ortodontik (diş telleri) tedavilerde sabit destek olarak çene veya kafatası kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen yapay diş köküdür.

İmplant nedir? Dental diş implantı ne demek?

Dental implant diş tedavisi, diş köklerini metal veya vida benzeri çivilerle değiştirmek için yapılan bir işlemdir. İşleme kemik içi implant uygulaması denir ve cerrahi bir müdahale gerektirir. İmplant diş, eksik dişleri tamamlamak veya kırık dişleri değiştirmek için kullanılır. Diş implantına; implant vida, implant dişimplant çivividalı diş veya çakma diş de denir. İmplant yaptırmaktaki amaç; kişinin görünüşünü, kaybettiği çiğneme fonksiyonlarını ve gülüş estetiğini yeniden kazandırmaktır.

 

Dental İmplant Uygulamaları

Dental implant tedavisi, eksik bir dişi değiştirmek için gerçekleştirilir. Kolayca çıkarabileceğiniz takma diş protezlerinin aksine, dental implantlar çene kemiğinize bir dizi küçük ameliyatla yerleştirilir.

Dental implantlar nelerdir?

Dental implant, vidaya benzeyen bir metal parçasıdır. Eksik dişin köklerinin bulunduğu çeneye konur. Zamanla kemik implantın etrafında büyür ve yerinde kalmasına yardımcı olur.

Yapay bir diş veya taç, daha sonra eksik dişin bıraktığı boşluğu doldurmak için metale tutturulur. Taç, diğer dişlerinizin büyüklüğü, şekli ve rengi gibi görünmesi için özel olarak hazırlanır. Diş implantları ayrıca bir diş köprüsünü veya takma dişleri yerinde tutmak için de kullanılabilir.

Ne zaman dental implant gerekli olabilir?

Eksik bir veya daha fazla dişiniz varsa, dental implant eksik dişleri değiştirmek için bir seçenek olabilir. Genel olarak, diş implantı aşağıdaki durumlarda uygun olabilir:

Tamamen büyümüş, sağlıklı bir çene kemiğine sahip olmak

Dişeti hastalığı bulunmaması

Kemik iyileşmesini etkileyen şartların olmaması

Dental implant tedavisi sırasında ne olur?

Dental implant genellikle birkaç ay boyunca, bir dizi küçük ameliyat ve testle yapılır. Öncesinde kapsamlı bir muayene için röntgen ve tarama görüntülerine sahip olmanız gerekir. Dental implantı çene kemiğinize yerleştirmek için küçük bir ameliyat geçireceksiniz. Ameliyat sırasında ağrı hissetmemeniz için genellikle anestezi yapılır.

Birkaç ay boyunca kemiğin diş implantı etrafında büyümesi beklenir ve ardından ağız kalıbı alınarak implant üzerine yerleştirilecek yapay dişler hazırlanır.

Dental implant sonrası neler beklenir?

Herhangi bir küçük ameliyattan sonra diş etleriniz ve yüzünüzde morluk, acı ve şişlik olabilir. Ayrıca dişetlerinde kanama olabilir. Diş implantı bölgesinin iyileşmesini sağlamak için yumuşak yiyecekler yemeniz gerekebilir.

Dental implant için özel bir bakım gerekmez. Dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak temiz tutmanız ve düzenli diş muayeneleri yaptırmanız tavsiye edilir.

Eksik dişlere sahip olmak, yeme ve konuşma şeklini etkilemenin yanı sıra, kendinize olan güveninizi de gerçekten etkileyebilir. Dental implant tedavisi, eksik dişleri değiştirmek için uzun vadeli bir çözümdür. İmplantlar doğrudan çene kemiğine yerleştirilir, bu uygulama eksik dişinizin veya dişinizin kökü için yapay bir yer sağlar.

Dental implant uygulaması, doğrudan çene kemiğinize yerleştirilir ve eksik diş kökünü değiştirmek için titanyum vidalar kullanılır. Uygulandıktan sonra implantı çevreleyen kemik, implantı sağlam bir şekilde yerinde tutarak yavaşça yeri yerine kaynayacaktır.

Dental implant tedavisi sırasında tek ir dişe ya da birden fazla dişe uygulama yapılabilir. Aynı tedavi seansında birkaç implantın takılması mümkündür. Çok az dişiniz varsa veya hiç yoksa dental implant uygulaması tek bir günde yapılabilir.

Dental İmplant Uygulamasının Faydaları

İnsanların eksik dişleri varsa kendilerini bilinçli kötü hissetmesi normaldir. İmplant tedavisi ile güveninizi geri kazanabilir ve güzel bir gülüşe sahip olabilirsiniz. İnsanların implant uygulamasını seçmelerinin nedenlerinden biri, protezlerden daha kalıcı bir seçenek olmalarıdır. Dental implantlara düzgün bir şekilde özen gösterdiğiniz sürece, doğal dişler kadar uzun süre dayanabilirler. Takma dişler yaklaşık beş ile 10 yıl ömre sahiptir. Ağzınıza tam olarak oturdukları için, zamanla ağzınız şekil değiştirdikçe rahatsız hissetmenize neden olabilirler.

Mevcut dişlerinize zarar vermekten kaçınmak istiyorsanız, dental implant uygulamaları tercih edilecek uygun bir seçenektir. İnsanlar köprülere sahip olmayı seçebilir çünkü bazı durumlarda implantlardan daha az karmaşık bir işlemdir. En belirgin implant faydaları şu şekildedir:

 • Doğru çiğneme ve konuşma becerisi
 • Yüz estetiğinin restorasyonu
 • Kalan çene kemiği yapısının korunması
 • Dişlerin doğal görünümünün ve fonksiyonunun geri kazanılması
 • Artan güven ve özgüven

Dental İmplant Uygulaması Nasıl Yapılır?

Dental implantlar genellikle iki ayrı işlem sırasında takılır; ilki implantın kendisinin çene kemiğinize yerleştirilmesi, ikincisi ise birkaç ay sonra yeni dişin implant üzerine yerleştirmesidir. Tam iyileşme 5-6 ay arasında sürebilmektedir. Ancak bu sırada hasta dişlerini aktif bir şekilde kullanabilir. İmplant tedavisinde kullanılan materyaller dayanıklı olduğundan uzun süre kullanılabilir.

Dental implantlar diş kökünün yerini alan titanyum vidalardır. Diş etinin altındaki kemiğe vidalanır. İmplant hastanın kemiğiyle bütünleştikten sonra, yapay diş implant üzerine vidalanır. Kronlara ek olarak, sabit köprüler, sabit protezler veya çıkarılabilir protezleri desteklemek için de implant kullanılabilir.

İmplantlar, tek bir diş, birkaç diş veya tüm dişlerin eksik olduğu birçok durum için ideal çözümdür. Dişlerdeki büyük boşluklar için bile, implantları kullanarak sabit bir diş restorasyonu mümkündür. Diş implantları her yaşta kullanılabilir.

İMPLANT NEDEN EN İYİ ALTERNATİFTİR?

Kemik hayati veya canlı bir sistemdir. Bu, ısırma basıncı olmadığında, kemiğin yavaş yavaş kaybolduğu (atrofi) anlamına gelir. Bir implant bu kaybı önler çünkü büyük bir etkisi vardır: Çene kemiğini eğitir. Bu, kemiğin ve diş etlerinin uzun vadede korunmasına yardımcı olur.

İmplantlarla yapılan restorasyon ağızda tamamen doğallık hissetmenizi sağlar. İmplantlar sabit veya çıkarılabilir protezlerde bile en yüksek konforu sunar: Restorasyon diş etinde yumuşak bir şekilde oturur ve kolayca temizlenebilir ve bakımı yapılabilir.

Her implant tedavisi beş basamaktan oluşur – yalnızca tek bir dişin değiştirilmesi gerekip gerekmediğinden veya kapsamlı restorasyonun gerekli olup olmadığına bakılmaksızın:

Doğru tedaviyi belirlemek için diş hekiminiz başlangıç ​​durumunuzu değerlendirecektir. Bireysel vaka planlaması şunlara dayanır:

 • Röntgen görüntüleri
 • Panoramik röntgen görüntüleri (ortopantomogram)
 • Modelleme
 • Gerektiğinde spesifik fonksiyonel testler
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Uzun vadede başarılı bir implant tedavisi için, duruma bağlı olarak aşağıdaki ön tedaviler gerekli olabilir:
 • Çürüğün veya diş eti plaklarının ortadan kaldırılması
 • Ortodonti diş düzeltme
 • Kemik büyütme

İlk stabilite olarak bilinen kemiğe ilk bağlantı yapılır. İyileşme evresi sırasında artan kemik hücresi hücreleri implant yüzeyine eklenir. Bu sürece osseointegrasyon denir.

Modern anestezik ve implantasyon yöntemleri günümüzde tedavinin mümkün olduğu kadar konforlu olmasını sağlar. İhtiyaç duyulan süre implant sayısına ve bireysel duruma bağlıdır. Dental implant yerleştirildikten sonra, kemik hücrelerinin implantta birleşmesi ve iyileşmesi birkaç ay sürer. Bu arada, yeni dişleriniz üretilecektir. İmplantlar tamamen yerleştikten sonra yapay dişler vidaların üzerine yerleştirilir ve tedavi tamamlanır.