Müftü Mah. Devrim Blv. Direkçi İş Hanı

No: 21/1 Kdz. Ereğli/ZONGULDAK

0 (372) 312 07 74

0 (533) 647 31 32

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 09:00 - 18:00

Müftü Mah. Devrim Blv. Direkçi İş Hanı

No: 21/1 Kdz. Ereğli/ZONGULDAK

0 (372) 312 07 74

0 (533) 647 31 32

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt: 09:00 - 18:00

Dolgu Tedavisi

dolgu-tedavisi

Dolgu Tedavisi nedir?

Dolgu, çürük sebebi ile zarar görmüş bir dişe veya dişlerinize eski fonksiyonuna ve görünümüne kazandıran bir yöntemdir. Diş hekiminiz size dolgu yaparken öncelikle çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Çürükten etkilenen alanı temizler ve o boşluğu dolgu malzemesi ile doldurup bakterilerin yeniden boşluklara girmesini, çürümesini engellemeye çalışır.

Dolgu tedavisi ile hangi bölüm ilgilenir?

Dolgu tedavisi yaptırmak isteyen hastalarımız restoratif diş tedavisi ana bilim dalına müracaat edebilirler.

Dolgu tedavisinde hangi malzemeler kullanılır?

Dolgu yapımında günümüz teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte farklı bir çok malzeme kullanılmaktadır. Dolgu çeşitleri genel itibari ile analgam dolgu, kompozit dolgu, altın dolgu ve iyonomer dolgu olmak üzere 4 çeşittir. Dolgu çeşidinin hangisini kullanacağına genellikle doktor kara vermektedir.

Hangi dolgu, hangi bölgelerde tercih edilir?

Diş dolgusu yapılacak hastanın çürük dişleri ön tarafta bulunuyorsa eğer daha çok kompozit dolgular tercih edilir fakat arkada dişler için ise daha çok amalgam dolgu tercih edilmektedir.

Dolgu nasıl yapılır?

Diş hekiminiz dolgu tedavisine karar verdiğinde öncelikle çürük dokuyu uzakklaştıracak ve etkilenen diğer kısımları temizleyecektir. Temizlenen boşluğa ise daha sonra yukarıda belirtilen malzemelerden biri ile dolgu işlemi sağlanır.

Dolguya ihtiyacımız olduğunu nasıl anlarız?

Dolguya diş hekiminiz karar verecektir. Diş hekimine muayeneye gittiğinizde çürüğünüzün doldurulması gerekip gerekmediğini saptayabilir. Diş muayenesi sırasında küçük bir ayna kullanılır. Anormal olarak gözlemlenen her şey özel bir cihaz yardımı ile kontrol edilir. Diş hekiminiz ihtiyaç halinde ağzınıza ait bir bölümün röntgenini çekmek isteyebilir. Diş hekiminin seçtiği tedavi ile birlikte çürüğün sebep olduğu hasarın kapsamına göre değişiklik göstermektedir.

En İyi Dolgu Türü Hangisidir?

Dolgu çeşitleri yukarıda da belirttiğimiz üzere doktor tarafından tedavi yöntemine göre değişiklik gösterir. Dolgu çeşitlerinin neler olduğunu inceleyelim.

Analgam dolgu: Gümüş, çinko, bakır, ve civa karışımından oluşan bir dolgu malzemesi hazırlanarak kullanılır. bu dolgu malzemesinin % 50 kadarını civa oluşturur. Genellikle arka dişlerin dolgularının yapılmasında analgam dolgular kullanılır. Biraz daha ucuz bir yöntem olduğundan çok tercih edilir.

 Analgam dolgunun avantajları nelerdir?

• Diğer dolgulara göre daha sağlamdır
• Dolgu tek seferde yapılıp tamamlanmaktadır.

Analgam dolgunun dezavantajları nelerdir?

• Daha koyu olduğu için dişin rengi ile uyumsuzluk gösterir bu yüzden arka dişlerde tercih edilir.
• Bu dolgunun yapılabilmesi için dişin sağlam olan kısımlarından da alınarak yerleştirilir.
• Diş ile bütünleşmez
• Civaya alerjisi olan kişilere önerilmez ve sağlık için zararlı olabilir.

Kompozit dolgu: Çok ince cam parçalacıkları ile plastik karşımından oluşan dolgu malzemesi olup bu dolgunun direkt ve endirekt çeşitleri bulunmaktadır. Bir kamera yardımı ile ölçü alındıktan sonra dolgu malzemesi farklı bir yerde hazırlanır ve dolgu yapılacak yere yerleştirilmesi sağlanır. Daha çok gülümserken veya konuşurken en çok görünen ön dişlerde tercih edilir.

Kompozit dolgunun avantajları nelerdir?
• Dolgu rengi diş ile farklı olmadığından doğala en yakın rengi verir.
• Dolgu işleminde tekrar edilen işlemler yerine tek seferde yapılır.
• Diş ile bütünleşen dolgulardır ve amalgam dolgulardan daha sağlamdır.

Kompozit dolgunun dezavantajları
• İleride büzülmeler olduğundan diş çürümelerine neden olabilmektedir.
• Dolguları yapmak yerleştirmek daha uzun vakit almaktadır.

Altın dolgu: Diğer dolgu materyallerine altın katılarak yapılır ve 7 yıl hatta daha uzun yıllar dayanabilir. Analgam dolgudan ve kompozit dolgudan daha pahalıdır. Paslanmaz ve çiğneme gücüne dayanıklıdırlar. İki seferde yapılması işçilik ve altın fiyatlarının yüksek olması bu dolgunun maliyetini yükseltmektedir.

Cam iyonomer: Akrilik ve cam bir maddenin birleşmesinden oluşan dolgu malzemesidir. Ön dişlerde daha fazla tercih edilir ve ayanıklılık süresi 5 yıla yakındır. Dolgunun avantajı cam iyonomerlerin salgıladığı floridler sayesinde diş çürümelerini önler, diş ile uyumludur.

Cam karbomerler: Nano partiküller içeren bir diş dolgu çeşididir ve dişin kendi kendini tamir eden bir özelliğine sahip olmasını sağlar. Renk olarak diğer dolgulara nazaran avantajlı değildir.

Porselen dolgu: Dişin uçlarında yer alan rötuş ve dokunluşların yapıldığı dolgu çeşidirir. Bu dolgular altından, kompozitten, veya seramik malzemelerden yapılabilir. Kullanılma süresi ise ağız bakımına ve kişiye göre kullanılan malzemeye göre değişiklikler gösterir. Bu yöntemle yapılan dolgularda amaç dişin onarılması hedeflenmektedir. Tek seferde labaratuvar koşullarında tamamlanır.